Przedszkole Miejskie

Integracyjne nr 8 w Bytomiu

UWAGA! Drodzy Rodzice!

Żyjemy w czasach niespotykanego dotąd dostępu do wszelkiego rodzaju technologii. Wasze dzieci mają możliwość oglądania niezliczonej ilości bajek i grania w różne gry komputerowe oraz instalowane w smartfonach. Ta różnorodność i możliwość wyboru jest oczywiście dobra i każdy może znaleźć w cyfrowym świecie coś dla siebie.
Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność za właściwe korzystanie przez dzieci z dobrodziejstw techniki spoczywa na nas, rodzicach. Według najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci do drugiego roku życia nie powinny w ogóle mieć kontaktu z ekranem telewizora, smartfona czy komputera. Dla dzieci od 2 do 5 roku życia czas spędzony przed ekranem powinien wynosić maksymalnie godzinę dziennie. WHO zwraca również uwagę na ogromne znaczenie aktywności fizycznej dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wszyscy wiemy, że nasze dzieci oglądają bajki lub grają w gry i będą to robiły nadal. Warto jednak się zastanowić – ile czasu tak naprawdę moje dziecko spędza przed ekranem? Czy na pewno wiem, na co patrzy? Czy znajdujemy czas na wspólną zabawę, spacery?
Niebawem przedstawię Państwu listę bajek rekomendowanych przez psychologów dla przedszkolaków. Naturalnie istnieje również mnóstwo innych, dobrych bajek. Zachęcam do świadomych poszukiwań. Nie każda bajka jest bezpieczna dla rozwoju naszego dziecka, a pozwalanie pociechom na oglądanie filmów dla dorosłych (superbohaterowie Marvela!), gdzie nie są w stanie przetworzyć szybko zmieniających się obrazów i zrozumieć fabuły, wpływa niekorzystnie na rozwój mózgu.
W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących mediów, konkretnych bajek czy gier, proszę o wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Magdalena Kiermaszek, psycholog


Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności