Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 w Bytomiu - kilka słów o nas

przedszkole 8 bytom Dx

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 mieści się w centrum miasta przy ulicy Wrocławskiej 44 w pobliżu Parku Miejskiego im. F. Kachla. Jest czynne od godz. 6.00 do godz. 17.00 od poniedziałku do piątku. Dyrektorem przedszkola jest Pani Beata Hasek. Przedszkole obejmuje opieką dzieci z gminy Bytom, w tym od ponad 25 lat w ramach integracji dzieci z uszkodzonym narządem słuchu i wzroku, z opóźnionym rozwojem mowy, z niepełnosprawnościami intelektualnymi i sprzężeniami. Prowadzimy zajęcia w ramach kształcenia specjalnego (zajęcia specjalistyczne i rewalidacyjne) oraz wczesnego wspomagania rozwoju. Od 1 września do przedszkola uczęszczać będą dzieci od 3 - 7 lat oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach również dzieci, które ukończyły 2,5 roku oraz spełniają kryteria rekrutacyjne. Przedszkole posiada 6 sal zajęć, gabinety specjalistyczne, salę terapii zaburzeń Integracji Sensorycznej oraz duży, ogród z placami zabaw. Grupy integracyjne liczą 20 dzieci w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych. Oferujemy wyżywienie zróżnicowane, kolorowe, dostosowane do wieku dzieci. Posiłki komponowane są z naturalnych składników bez użycia konserwantów spożywczych, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia - zawsze smacznie i zdrowo.

W przedszkolu praca z dziećmi prowadzona jest w oparciu o programy wychowania przedszkolnego, programy profilaktyczne i wspomagające prawidłowy rozwój dziecka. W czasie zajęć grupowych i indywidualnych wprowadzane są elementy pedagogiki montesoriańskiej, Wygotskiego oraz elementy metod Glena-Domana, Dziecięcej matematyki E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, M. Bogdanowicz, W. Sherborne, B. Strausse, C. Orffa, R. Labana,  i wiele innych. Każde z dzieci jest diagnozowane indywidualnie. W wyniku analiz osiągnięć dzieci podejmuje się: planowanie pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej, opracowania Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych, Indywidualnych Programów Wczesnego Wspomagania, kierunków pracy z dzieckiem zdolnym, kierunków pracy indywidualnej z dzieckiem osiągającym słabsze wyniki w diagnozie.

Przedszkole zapewnia bardzo dobre przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole poprzez min. naukę czytania, ćwiczenia warunkujące rozwój kompetencji językowych, w tym naukę języka angielskiego, kompetencji matematycznych, cyfrowych, w zakresie nauk przyrodniczych, kompetencji społecznych, w zakresie przedsiębiorczości, w zakresie tworzenia i rozumienia informacji oraz w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Przedszkole dba o rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez regularny kontakt ze sztuką, wycieczki min. do muzeum, teatru, kina, udział w zabawach muzycznych, plastycznych, sportowych, a także udział w konkursach.

Regularnie uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych oferowanych przez instytucje kulturalne i np. bibliotekę, mini arboretum  przy Parku Miejskim na terenie naszego miasta. Od wielu lat współpracujemy z PSSE, BCK, Policją
w Bytomiu przy realizacji projektów dla dzieci i rodziców.

Uczymy również praktycznych umiejętności takich jak właściwa reakcja na sytuację zagrożenia, ewakuację poprzez organizację ćwiczeń symulacyjnych, umiejętność samodzielnego przygotowania  posiłku itp.

Przedszkole realizuje nowatorskie rozwiązania programowe, takie jak: spotkania adaptacyjne "Klub Malucha” - cykl zajęć dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola organizowanych w ostatnim tygodniu wakacji. W czasie dni adaptacyjnych rodzice mają możliwość spotkania z wychowawcami oraz wzięcia udziału w warsztatach z psychologiem, logopedą lub innymi specjalistami w zależności od potrzeb.

Przedszkole zatrudnia wykwalifikowanych i twórczych nauczycieli posiadających szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki wieku dziecięcego, pedagogiki specjalnej, psychologii, terapii pedagogicznej, arteterapii, logopedii
i neurologopedii, fizjoterapii i Integracji Sensorycznej.

Zajęcia dodatkowe realizowane w naszym przedszkolu:

gromada zuchowa "Tygryski" (online)

Realizacja dodatkowych kółek zainteresowań została wstrzymana.

STATUT PRZEDSZKOLA

Grupy w roku szkolnym 2023/2024

Grupy przedszkolne w roku szkolnym 2023/2024:

KOTKI

nauczyciel wspomagający: Ewelina Kuras

pomoc wychowawcy: Magdalena Gołda

Kadra przedszkola

Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zdrowych, jak też niesłyszących, głuchych na pograniczu normy intelektualnej, z upośledzeniem  mowy,  słabowidzących
i  niewidomych,  ze  sprzężoną niepełnosprawnością zgrupowanych według zbliżonego wieku,
z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i możliwości.

Przedszkole  zatrudnia wykwalifikowanych i pełnych entuzjazmu nauczycieli posiadających szeroką wiedzę
z zakresu pedagogiki, psychologii, terapii pedagogicznej, arteterapii.

Czytaj więcej: Kadra przedszkola

Innowacje

Innowacje pedagogiczne realizowane w naszym przedszkolu:

1. Innowacja pedagogiczna "Z kulturą mi do twarzy"

2. Innowacja pedagogiczna "Tańce w kręgu"

3. Innowacja pedagogiczna "Lubię ruch wiec ćwiczę jak zuch"

4. Innowacja pedagogiczna "Odkrywam świat zmysłami"

5. Innowacja pedagogiczna "Nietypowe święta w przedszkolu"

6. Innowacja pedagogiczna "Baśnie jako narzędzie wspomagające emocjonalny rozwój dziecka"

7. Innowacja pedagogiczna "Uczymy się być przyjaciółmi"

8. Innowacja pedagogiczna "Teatr jest wśród nas"

9. Kontynuacja innowacji zuchowej - gromada zuchowa "Tygryski"