Przedszkole Miejskie

Integracyjne nr 8 w Bytomiu

Zajęcia plenerowe

W tym tygodniu rozmawiamy z panią psycholog Magdą oraz paniami logopedkami Heleną i Bożeną o naszych mocnych stronach. Młodsi przedszkolacy czytają krótką bajkę o śwince Peppie i jej talentach, a starsi pracują z książką "Uwierz w siebie" A. Olejarczyk. Wszystkie dzieci po części bajkoterapeutycznej zajęć malowały swoje talenty na folii rozciągniętej miedzy drzewami w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wspaniale jest słuchać, jak przedszkolacy opowiadają o swoich mocnych stronach 🙂

 

plener


Innowacja logopedyczna "Mindfulness w logopedii"

W kwietniu i maju w naszym przedszkolu realizowana była innowacja logopedyczna "Mindfulness w logopedii". Podczas zajęć indywidualnych pani Bożena prowadziła z dziećmi krótkie medytacje dla dzieci oraz ćwiczyła uważność. Przy okazji zajęć powstały również słoiki emocji, które dzieci zabrały do domu i mogą ich używać w trudnych dla siebie chwilach aby się wyciszyć. Przedszkolaki wraz z Panią zapisywały też swoje powody do wdzięczności. Okazało się, że jest ich naprawdę sporo, a niektóre są niezwykle ciekawe i inspirujące!

sloik1

sloik2


Nasza kadra ciągle szkoli się i zdobywa nową wiedzę

Wraz z panią dyrektor nasze nauczycielki wzięły udział w warsztatach dotyczących Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej. Podczas zajęć powstały różnorodne prace plastyczne, tworzone przy akompaniamencie odpowiednio dobranej do tematu prac muzyki. Ważnym elementem zajęć było także zwrócenie uwagi na współgranie wykonywanych ruchów z melodią. Nabyte umiejętności z pewnością wzbogacą prowadzone w przedszkolu zajęcia terapeutyczne.

dziamska


Ciekawe zajęcia plenerowe

Rozpoczęliśmy zajęcia plenerowe! W tym tygodniu przy współpracy naszej pani psycholog oraz dwóch pań logopedek dzieci brały udział w zajęciach rytmicznych, w czasie których z użyciem instrumentów naśladowały odgłosy wiosennej burzy. Następnie przedszkolaki tworzyły w ogrodzie przedszkolnym kolorowe chmury, które po podlaniu wodą dawały obraz tęczowej ulewy. Wśród wybuchów śmiechu dzieci ćwiczyły koordynację ręka-oko, utrwalały znajomość kolorów, a także doskonaliły umiejętność współpracy oraz oczekiwania na swoją kolej.

plener

plener1


Zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju w naszym przedszkolu

W naszym przedszkolu realizujemy również zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju, pracuje tu wiele specjalistek: logopedki, neurologopedki, psycholożki, terapeutki wczesnego wspomagania rozwoju, oligofrenopedagożki, terapeutki pedagogiczne, tyflopedagożki, surdopedagożki, specjalistki d/s edukacji i wspomagania osób ze spektrum autyzmu, terapeutka behawioralna, trenerka umiejętności społecznych TUS, terapeutki Integracji Sensorycznej, rehabilitantka. Rodzaj zajęć w naszej placówce zawsze dopasowujemy do indywidualnych potrzeb, zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii i staramy się aby oprócz walorów edukacyjnych były również świetną zabawą!

wwr

wwr1


"Od malucha do językowego zucha" - innowacja logopedyczna

W naszym przedszkolu realizowana jest druga część innowacji logopedycznej prowadzonej przez Panią Edytę - logopedę, która dotyczy prawidłowej wymowy głosek szukających - "Od malucha do językowego zucha". W trakcie, której  grupa Biedronki utrwalała ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe oraz prawidłowy wzorzec mowy głosek szumiących z wykorzystaniem wierszyka "Hobby".
Zachęcamy do utrwalania wierszyka:

Dorota Krupa "Rymowanki - utrwalanki"

"Hobby"

Szymek i Bożenka grają na gitarze.
Jerzyk marzy o tym żeby być piłkarzem.
Jan trenuje dżudo w szachy gra Mariuszek.
Czarek dużo leży - to wielki leniuszek.
Leży, pije wiele szklanek coca-coli,
je pączki, szarlotkę, aż go brzuszek boli.

 

logo1

logo2


Zajęcia z psychologiem w naszym przedszkolu

Podczas zajęć z psychologiem dzieci wykonują liczne prace arteterapeutyczne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów - kolorowego ryżu i makaronu, fasoli, jarzębiny czy kasztanów. Dzięki takim zajęciom zostają pobudzone zmysły dzieci, rozwija się ich poczucie estetyki, wzrasta poczucie własnej wartości oraz umiejętność planowania własnych działań.

prace psycho

prace psycho1


Cykl zajęć o emocjach

W grupach "Gwiazdek", "Biedronek" i "Leśnych Duszków" prowadzone są cykliczne zajęcia z psychologiem, panią Magdą Kiermaszek. Dzieci poznały postać jednorożca Gucia, który przeżywa złość, radość, smutek i inne emocje, a także uczy się z nimi radzić poprzez ćwiczenia oddechowe. Zajęcia są oparte na książeczkach z serii "Uczucia Gucia" Aurélie Chien Chow Chine.

339421188 622373232614385 2901027881530409722 n


Nowa poradnia w Zabrzu - dni otwarte

W ramach niedawno uruchomionej placówki wsparcia pod nazwą ANIMA. Strefa Wsparcia Dzieci i Młodzieży organizujowane są bezpłatne konsultacje dla rodziców z różnymi specjalistami: psychologiem, logopedą, terapeutą integracji sensorycznej.

Konsultacje odbywać się będą w dniach 30.10.2021, w godz. 9.00-13.00 oraz 06.11.2021, w godz. 9.00-14.00 (po wcześniejszych zapisach w formularzu lub telefonicznie)

Organizowane są w ramach naszych Dni Otwartych, na które serdecznie chcemy zaprosić rodziców z dziećmi. Przewidywane są  dla najmłodszych zajęcia grupowe, konkursy, atrakcje plastyczne i muzyczne.

ni 1

taci z bajek 1


„Kot-O-Ciaki” jako punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o telefonie i grach

Szanowni Państwo,
Wraz z kadrą przedszkola zauważamy wśród naszych licznych wychowanków ogromne zainteresowanie cyfrowym światem, zwłaszcza grami dostępnymi na smartfonach. Wiele z tych gier to propozycje edukacyjne i dostosowane treścią do wieku dzieci (choć niestety nie wszystkie). Pamiętając zatem o zaletach niektórych gier, nie zapominajmy, że obecnie już nawet 30% nastolatków jest uzależnionych od internetu. Może nam się wydawać, że przedszkolakom jeszcze daleko jest do okresu dojrzewania. Jednak warto już teraz zwracać uwagę na to, w co i ile czasu grają nasze dzieci, by nie umacniać w nich niezdrowych nawyków związanych z korzystaniem z mediów.
Chciałabym zaproponować Państwu jeden z odcinków bajki „Kot-O-Ciaki” jako punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o korzystaniu z telefonu i gier:

https://www.youtube.com/watch?v=gITuUlM10R4

Uczmy dzieci, jak wesoło i kreatywnie spędzać czas w rzeczywistym świecie. Nasza obecność przy dzieciach, wspólne zabawy i spacery będą nie tylko budować relacje w rodzinie, ale też stanowić profilaktykę przed zamykaniem się w wirtualnym świecie.

Magdalena Kiermaszek, psycholog


BAJKI POLECANE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Pamiętajmy, że nasze dzieci różnią się między sobą. Dla jednego czterolatka proponowana dla jego grupy wiekowej bajka będzie dobrym wyborem, a dla jego najlepszego kolegi ta sama animacja może okazać się za trudna lub odwrotnie – nudna, nieciekawa. Dlatego warto od czasu do czasu obejrzeć bajkę z dzieckiem – upewnić się, że rozumie fabułę i od czasu do czasu obejrzeć bajkę razem i zaobserwować, czy nie budzi ona negatywnych odczuć dziecka lub nadmiernej, niepokojącej ekscytacji. Jeśli jesteśmy pewni, że animacja jest odpowiednia dla naszej pociechy, nadal warto czasami obejrzeć ją wspólnie. Pozwala to poznać ulubionych bohaterów dziecka i może stać się punktem wyjścia do rozmów i zabaw opartych na motywach bajki (np. zabawa w wymyślone przygody postaci z bajki).
Poniżej zamieszam listę bajek rekomendowanych przez psychologów dla przedszkolaków. W razie pytań zachęcam do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Magdalena Kiermaszek, psycholog

Dla najmłodszych (2-3 lata)
Bing
Świnka Peppa
Wyspa Puffinów
TutTut Autka w pagórkowie
Miasto Samochodów
Dino i Dina

Dla dzieci w wieku 4+
Psi Patrol
Dinopociąg
Bob Budowniczy
Maniek Złota Rączka
Strażak Sam
Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Franklin
Zgaduj z Jessem
Stacyjkowo
Ciekawski George
Śmieciarka
Kajtuś
Małe Królestwo Bena i Holy

Dla dzieci 5+ i 6+ (starsze dzieci oczywiście mogą być też nadal zainteresowane bajkami wymienionymi w poprzednich kategoriach)
Domisie
Dora
Blaze i Mega maszyny
Gigantozaur
Karolek z naklejkowa
Pidżamersi
Jeźdźcy smoków. Załoga ratunkowa
Noddy w krainie zabawek
Miś Paddington
Dinotrux


Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności