Aktualności i wydarzenia w grupie "Biedronki"

Innowacja logopedyczna ,, Od malucha do językowego zucha”.

Szanowni Państwo w dniu dzisiejszym rozpoczęłam w grupie Biedronek wdrażanie innowacji logopedycznej ,, Od malucha do językowego zucha”. Do napisania innowacji logopedycznej skłoniły mnie wyciągnięte wnioski z poprzednich lat pracy z dziećmi nad usprawnianiem narządów artykulacyjnych, wydłużaniem fazy wdechu i wydechu oraz poprawnością wypowiedzi szeregu syczącego, szumiącego oraz rotacyzmu. Zaobserwowałam, że dzieci mają dużą trudność z prawidłową realizacją głosek syczących: [s, z, c, dz,] szumiących: [sz, ż, cz, dż] oraz głoski [r]. Tradycyjne powtarzanie ćwiczeń często jest dla dzieci mało atrakcyjne i staje się nużące. Dzieci lubią ciekawe ćwiczenia i zabawy podczas, których bawiąc uczą się prawidłowych wzorców mownych. Wtedy szybciej zapamiętują ćwiczenia i dużo chętniej utrwalają prawidłowe wzorce.
Czas realizacji zajęć od 17. 03. 2022 r – 31. 03. 2022 r (raz w tygodniu czwartek ok. 30 minut), następnie w: marcu 2023 r (trzy zajęcia w miesiącu) i w marcu 2024 r
(trzy zajęcia w miesiącu).
Cele innowacji:
Wydłużenie fazy wdechu i wydechu
Usprawnianie artykulatorów
Doskonalenie poprawnej realizacji głosek syczących
Wzbogacenie słownictwa biernego i czynnego
Doskonalenie pamięci
Doskonalenie motoryki małej
Wydłużanie czasu koncentracji uwagi
Nauka publicznych wystąpień

Innowacja podzielona jest na trzy etapy ćwiczeń:
I etap ćwiczenia oddechowe
II etap ćwiczenia artykulacyjne
III etap ćwiczenia utrwalające poszczególne głoski zgodnie z normą wiekową

Marzec 2022
• ćwiczenia oddechowe
• ćwiczenia artykulacyjne przygotowujące narządy artykulacyjne do prawidłowej realizacji głosek syczących.
• utrwalanie głosek: [s, z, c, dz ] w wierszyku.

Marzec 2023
• ćwiczenia oddechowe
• ćwiczenia artykulacyjne przygotowujące narządy artykulacyjne do prawidłowej realizacji głosek szumiących.
• utrwalanie głosek: [sz, ż, cz, dż ]w wierszyku.
• ćwiczenia oddechowe
• ćwiczenia artykulacyjne przygotowujące narządy artykulacyjne do prawidłowej realizacji głoski [ r].
• utrwalanie głoski [r] w wierszyku.
W dniu dzisiejszym odbyły się pierwsze ćwiczenia oddechowe podczas, których dzieci samodzielnie wykonały statki zrobione z plastikowych zakrętek. Dmuchały je na oceanie (miska z wodą). Następnie otrzymały statki do domu aby wspólnie z rodzicami ćwiczyć wydłużanie i pogłębianie oddechu w domu. Po każdych zajęciach będą Państwo otrzymywać ćwiczenia, które należy wykonywać w domu w celu wydłużania oddechu, usprawniania narządów artykulacyjnych oraz utrwalania prawidłowej realizacji poszczególnych głosek. Zachęcam do wspólnej zabawy z dziećmi w domu.
Edyta Mizgała - neurologopeda

logo bie