Ważny komunikat !

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 8 w Bytomiu zwraca się z prośbą
o systematyczne sprawdzanie czystości dzieci, gdyż pojawiły się przypadki
 WSZAWICY wśród dzieci w naszym przedszkolu.
W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.

W jaki sposób walczyć z wszawicą?

W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece. Można również stosować preparaty zapobiegające pojawieniu się wszawicy.

W innych placówkach pojawiły się przypadki owsicy, jeśli Państwo zauważą wszelkie niepokojące objawy, prosimy zgłaszać je u wychowawców.