Petycja

Dyrektor Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 w Bytomiu rozpatrzył pozytywnie petycję złożoną przez Inicjatywę – Dbajmy o Najmłodszych – Zdrowa Woda dla każdego Ucznia i dokonał wewnętrznej analizy stanu faktycznego w przedmiocie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych w placówce.
W związku z powyższym stwierdza się, co następuje.

Zdając sobie sprawę z kluczowej roli Przedszkola w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wychowanków oraz decydującego wpływu sposobu odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym na ich właściwy rozwój i model żywienia w wieku dojrzałym, Przedszkole (dyrektor, nauczyciele, personel kuchenny) podejmuje szereg działań mających na celu poprawę jakości żywienia oraz wzrost świadomości zdrowotnej wśród dzieci i ich rodziców.
Dyrektor Przedszkola sprawuje stałą kontrolę nad jakością posiłków podawanych dzieciom oraz o dba o odpowiednią wiedzę personelu kuchennego w tym zakresie. Organizuje szkolenia i pogadanki na temat zdrowego żywienia. Dyrektor stara się wpływać również na rodziców dzieci poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń prozdrowotnych oraz poruszanie na zebraniach tematów związanych ze zdrowym żywieniem. Nauczyciele Przedszkola z chęcią angażują się we wszelkie akcje promujące zdrowy tryb życia i służą pomocą rodzicomw przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Przede wszystkim Przedszkole zachęca wychowanków do spożywania warzyw i owoców, produkty te znajdują się w jadłospisie każdego dnia. Ponadto personel kuchenny przygotowuje posiłki ograniczając stosowanie cukru i soli. Dzieciom nie podaje się napojów słodzonych oraz niezdrowych przekąsek. Potrawy przyprawia się używając ziół. Przedszkole dba o obecność ryb w jadłospisie, produktów mlecznych oraz odpowiednie zróżnicowanie i zbilansowanie diety. W szczególności, zdając sobie sprawę z wysokiej wartości naturalnej wody pitnej, Przedszkole zapewnia dzieciom dostęp do niej przy posiłkach i między posiłkami. Istotny wpływ na tworzenie zdrowych nawyków żywieniowych ma też bez wątpienia regularność spożywania posiłków. Przedszkole stara się aktywizować dzieci do działania i samodzielnego sporządzania posiłków podczas różnego rodzaju akcji, dni, zabaw, uroczystości i kółek. Dba się również o wpojenie dzieciom właściwej higieny związanej ze spożywaniem posiłków.
Dyrektor zobowiązuje się do ciągłego poprawiania jakości podawanych dzieciom produktów w przyszłości i śledzenia najnowszej wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia. Podjęte zostaną też działania w postaci zankietowania rodziców w kwestii ich zadowolenia z kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych przez Przedszkole oraz ich wysłuchania co do pomysłów na przyszłość, również w kwestii sposobu zapewnienia stałego dostępu do wody pitnej.